Skoči na glavno vsebino

Sladkorna bolezen je epidemija moderne dobe. Ima jo že vsak enajsti zemljan, samo v Sloveniji okoli 136.000 ljudi. Če prištejemo še bolnikove svojce, prijatelje, znance, pa lahko kaj hitro zaključimo, da se z njo srečuje praktično skoraj vsak. Sladkorna bolezen v grobem pomeni kronično zvišanje ravni krvnega sladkorja. Dolgoročno navadno povzroči številne specifične ali nespecifične zaplete, kot so slepota, hipertenzija, odpoved ledvic, ateroskleroza, srčni infarkt, hude okvare obrobnega in avtonomnega živčevja ter druge težave. Kljub temu da je diabetes huda neozdravljiva bolezen, pa se lahko vsak posameznik s primernim življenjskim slogom z njo uspešno spopada in jo obvladuje. Ključno je, da se o njej izobražujemo in podrobneje seznanjamo, saj bomo le tako upočasnili njeno prehitro rast. Število sladkornih bolnikov, predvsem tipa 2, na katerega lahko vplivamo, se namreč zelo hitro veča.

Društvo sladkornih bolnikov Slovenije organizira tekmovanje iz znanja o sladkorni bolezni z namenom čim boljšega osveščanja in izobraževanja. Udeležili smo se ga tudi dijaki naše šole. Šolsko tekmovanje je potekalo 14. 10. 2016, državno pa 19. 11. 2016 v Kočevju. Kot vsako leto smo bili tudi letos brežiški gimnazijci zelo uspešni, saj smo na šolskem tekmovanju osvojili 32 bronastih priznanj. Anja, Anamarija in Urban pa smo se udeležili tudi državnega tekmovanja, od koder smo prinesli srebrno (Urban) ter dve zlati priznanji (Anamarija, Anja). Najpomembnejši dosežek je seveda pridobljeno znanje, ki ga lahko učinkovito vključimo v svoj vsakdanjik. Ob tem sta nam bila v veliko podporo tudi mentorja, profesorja Mirna Malus in Pavel Šet, katerima se iskreno zahvaljujemo.

Anamarija Agnič, 4. d, Anja Švajger, 2. c, Urban Učanjšek, 1. a

 

drzsladnov16

Dostopnost