Skoči na glavno vsebino
Osem dijakov in dva profesorja smo se v soboto, 1. 6. 2019 podali na pot na Portugalsko, na delovno srečanje našega Erasmus + projekta z naslovom Šola kot odskočna deska za tvojo kariero. Odpravili smo se iz zagrebškega letališča. Pozno zvečer smo končno prispeli na naš cilj, manjše mesto na severu, ki te že po nekaj dnevih čisto prevzame. To je kraj Barcelos. Naslednji dan smo si organizirali sami, odpravili smo se v Brago, tretje največje mesto na Portugalskem. Tam smo si ogledali glavne znamenitosti starega mestnega jedra in raziskovali, kako nedelje preživljajo v velikih mestih na Portugalskem, nato pa smo se z gondolo podali še na bližnji hrib. Šele takrat smo ugotovili, kako veliko je mesto in začutili vso njegovo lepoto. V ponedeljek smo se seznanili z domačo srednjo šolo, ki nas je gostila v nadaljnjih dneh, prav tako pa smo spoznali naše vrstnike iz ostalih sodelujočih držav (Estonije, Turčije in Portugalske). Ta dan je vsaka sodelujoča država predstavila svoje ljudske šege in običaje, poskusili pa smo tudi nekaj tradicionalnih dobrot držav udeleženk. Popoldne so nas dijaki gostitelji popeljali skozi svoje mesto in nam ob ogledu znamenitosti predstavili njegovo zgodovino. V naslednjih dveh dneh smo se lotili dela, zaradi katerega smo prišli, in sicer pogovarjali smo se o zaposlovanju, poklicih in primerjali delovno zakonodajo sodelujočih držav. V torek smo tako udeleženci najprej predstavili rezultate raziskav o delovnopravni zakonodaji, ki smo jih pred srečanjem izvedli v svojih državah, nato pa v nacionalno mešanih skupinah izdelali primerjalne analize. Popoldne smo preživeli v muzeju lončarstva, kjer smo se lahko kreativno izrazili na za Portugalsko značilnem mediju – keramiki. V sredo smo skozi delavnice, ki ji je pripravila tamkajšnja šolska psihologinja, spoznali, kako se pripravi dober življenjepis (CV) in kako poteka proces izbire kandidatov za zaposlitev v podjetjih. V drugem delu dneva smo si ogledali igrane videoposnetke primerov najboljšega in najslabšega intervjuja za delo, ki smo jih pred srečanjem zaigrali in posneli v svojih državah. Posnetke smo komentirali, šolska psihologinja pa je na koncu še enkrat povzela, kaj je pomembno za dober zaposlitveni intervju. V četrtek dopoldne smo obiskali neprofitno organizacijo Teach for Portugal, katere poslanstvo in delovanje sta nam predstavila kar njena ustanovitelja. Popoldne pa smo si ogledali zagotovo eno najlepših mest na Portugalskem – Porto. Ker mesto leži ob Atlantskem oceanu, smo se odpeljali na obalo, kjer nam je močen veter vsem razmršil lase, poleg tega pa smo tudi dotaknili morja in naredili nekaj fotk. Teden je hitro minil in pred nami je že bil zadnji dan, petek, ko smo obiskali lokalno tekstilno podjetje Becri, ki sodeluje s pomembnimi podjetji iz oblačilne panoge in za njih šiva izdelke, ki jih ta prodajajo pod svojimi blagovnimi znamkami. Vsaka država je izbrala kandidata, ki je v živo opravil intervju za delovno mesto z vodstveno ekipo tega podjetja. Ostali udeleženci pa smo v vlogi občinstva lahko občutili, kako poteka razgovor za delovno mesto v realnem podjetju. Zvečernas je v šoli čakala poslovilna večerja ob plesu in dobri hrani. Na koncu smo dobili še potrdila o sodelovanju pri tem projektu, posneli še zadnje skupne fotke ter se poslovili od naših novih prijateljev. Zala Rostohar in Ana Radić, 2.a

VTISI S PORTUGALSKE Na mednarodnem srečanju na Portugalskem sem doživel in videl marskikaj novega. Številna mesta imajo bogato zgodovino in s tem več arhitekturnih znamenistosti, ki so mi bile všeč. Tudi vsebina predavanj se mi je zdela pomebna, saj nam razkriva, kako naj bi potekal razgovor za službo, kar nam bo v prihodnosti prišlo še kako prav. Uživali smo v vremenu, sklenili nekaj novih prijateljstev in se imeli lepo. Janez Urban Nepužlan

Projekt Erasmus+ Portugalska js bil zame nepozabna in neverjetna izkušnja. Spletla sem mnoga nova prijateljstva, uživala v znamenitostih in dobri hrani ter se naučila veliko novega o zaposlitvi in pripravah na delo. Domov sem se vrnila polna novega znanja in spominov. Ana Radić Na mednarodnem srečanju na Portugalskem je bilo zelo prijetno. Gostitelji so bili zelo prijazni. Navdušila me je njihova kulinarika. Predavanja in predstavitve so mi bile zelo všeč, predvsem pa so bile zelo poučne. Domen Bogovič Na naši poti na Portugalskem smo doživeli ogromno nepozabnih dogodivščin, ki nam bodo še dolgo ostale v spominu. Ta teden je bil zame preplet novega znanja, zabave in sklenjenih prijateljstev. Kiara Karolina Kerin Teden dni na Portugalskem smo preživeli nadvse zanimivo, veselo, poučno in zabavno. Vsak dan smo se naučili nekaj novega, spoznali zelo veliko novih prijateljev in z njimi ostali v stiku tudi kasneje, ko smo prispeli v Slovenijo. Izvedeli smo tudi veliko novega o sami Portugalski, imeli priložnost, da se vsaka država preizkusi v razgovoru za službo (v angleškem jeziku), da pa ne pozabim tudi na hrano, ki je bila odlična! Teden je bil poln znanja, druženja, plesa, zabave in tisto kar je cilj takšnih ekskurzij in samega Erasmus+ projekta je, da smo vsi uživali, se družili in spoznali še eno državo in v njej ustvarili spomine. Bila je zares čudovita izkušnja in z veseljem se jo bom spominjala. Stella Glogovšek Naš teden na Portugalskem je bil zame neverjetna izkušnja, ki mi bo za vedno ostala v spominu. Njihova kultura, energija, veselje, hrana, ples, vse je enkratno. Spoznali smo veliko novih prijateljev in mislim, da je bil ravno ples tisti, ki nas je povezal in popestril naše odmore po kosilu. Rečem lahko le, da je bilo pri tem veliko smeha, zabave in neizmerne sreče, da smo tam. Zala Rostohar
Dostopnost