Skoči na glavno vsebino

O razstavi

Umetnik in muzealec Franjo Stiplovšek (Malinska 12. 5. 1898 – Brežice 6. 4. 1963) je bil rojen v Malinski na otoku Krku na Hrvaškem očetu Simonu (roj. 1868), carinskemu uradniku, doma iz okolice Rogatca in materi Emiliji (roj. Bradetić 1874), Istranki z otoka Cresa. Tako je mladost preživel v Malinski na Krku. V osnovno šolo je hodil v Barkovljah – priobalni mestni četrti v Trstu, gimnazijo je obiskoval v Trstu in Gorici, maturiral pa je v Ljubljani 1916. Slikanja se je učil pri slovenskem slikarju Antonu Gvajcu in v zasebni šoli pri Rendiću v Trstu. 1921–1922 je obiskoval Umetno-obrtno šolo na Dunaju, 1923–1924 študiral slikarstvo na akademiji v Zagrebu, v grafiki pa se izpopolnjeval v Benetkah, Firencah in drugod. Stiplovšek je izreden mojster grafike, risar in slikar. Njegova najljubša likovna zvrst je bil lesorez, veliko pa je slikal tudi v olju. Z lesorezi in risbami je opremil več knjig. Razstavljal je sam in skupinsko doma in v tujini – Trst, Split, Sarajevo, Praga, Firence, Dunaj, Pariz, London ter drugod in bil od 1924 član DSLU – današnje ZDSLU. Risanje je učil v Škednju pri Slovenskih Konjicah in na meščanski šoli v Mariboru, 1925–1941 bil profesor risanja in opisne geometrije na Meščanski šoli v Krškem, od 1945 pa je živel  v Brežicah – najprej je kot prosvetno-znanstveni predmetni učitelj bil prvi profesor risanja in petja na novoustanovljeni Gimnaziji 1945-1953, 1949 pa je kot kreator Posavskega muzeja Brežice postal prvi upravnik in 1953-1962 ravnatelj Posavskega muzeja Brežice, ustanovljenega 26. junija 1949. Njegova življenjska in muzejska sopotnica ter umetniška muza je bila Iva Stiplovšek rojena Lavrič, ki ga je s svojim poznavanjem obče in umetnostne zgodovine podpirala in sodelovala pri uresničitvi njegovih in njunih skupnih muzealskih zamisli.

V Posavskem muzeju Brežice so 1979 postavili stalno muzejsko spominsko zbirko Franja Stiplovška, ki jo ves čas še dopolnjujejo z odkupi in donacijami. Na brežiški gimnaziji pa ga obeležujemo tako, da je bilo 19. maja 1971 ustanovljeno po njem poimenovano društvo – KUD FS,  Kulturno umetniško društvo Franjo Stiplovšek Gimnazija Brežice. In sedaj nadaljujemo z razstavnimi projekti FR.ST.  

1.FR.ST je bil posavsko-dolenjski grafični projekt uveljavljenih avtorjev z razstavo 6.2.-3.5.2017. V GIGA gimnazijski galeriji Gimnazije Brežice smo postavili razstavo, ki je združeno zajemala celotno posavsko, dolenjsko in belokranjsko pokrajino. Slonela je izključno na povabilih. Posavski javnosti se je netematsko predstavil trenutni regionalni grafični kalejdoskop sodelujočih profesionalnih avtorjev. Ime projekta odražata kratici Franja Stiplovška, ki je izhodišče za grafična razmišljanja in za večpomenko prvi. Aktualne avtorske rešitve so bile razprostrte okoli treh njegovih grafik iz 1924. Poleg Gimnazije in njenega KUD FS so bili vpleteni PMB, DLB in DLUD. Razstavljeno je bilo 19 del osmih avtorjev. Razstavljali so: Franjo Stiplovšek, Vlado Cedilnik, Hamo Čavrk, Jožica Medle, Nataša Mirtič, Jasmina Nedanovski, Janko Orač in Alojz Konec, ki sem bil tudi kurator razstave.

Razstava 2.FR.ST predstavlja Franja Stiplovška z artefakti in spomini nanj kot umetnika in gimnazijskega profesorja risanja – kaže njegovo prisotnost in vpliv na Gimnaziji Brežice. Sodi v okvir 29. TVU Tedni vseživljenjskega učenja 2024 in obeležuje 126. obletnico njegovega rojstva. Razstava traje 10.6.-09.9.2024. Odprta je v času pouka in prikazuje: šolsko dokumentacijo gimnazijskega Stiplovškovega poučevanja 1945-1953 iz ZAC Celje,  gimnazijsko original grafiko Lastna podoba_1960_lesorez na papirju_55.3 x 43.5 cm, napis na vratih nove likovne učilnice iz 2012, avtorski logotip KUD FS Gimnazija Brežice od 1971, zunanji plakat 1.FR.ST 2017 s tipogramom, detajl njegovega šolskega zemljevida krškega okraja iz 1934_vodna tehnika na platnu,_pred restavriranjem, zapis intervjuja z nečakinjo Ive Stiplovšek, gospo Boženo Vanič Encinas 06.5.2024, majico Erasmus+ United Colours of Creativity for Learners’ Future 2017-2019_iPRINT Slovenia 14.-20.10.2018, knjigo Ubežnik avtorja Oskarja Hudalesa iz 1946 z ilustracijami Franja Stiplovška in reprodukcijo Stiplovškovega Portreta Božene_olje na platnu iz 1956. Komentar vsakega tukaj razstavljenega eksponata je odmevanje Stiplovškovega pedagoškega dela in grafično umetniškega snovanja na brežiški gimnaziji. Njegova vsebina ša lebdi tudi med vrsticami napisanega, kakor vsebina likovnega lebdi med tvorci podobe.

3.FR.ST morda že naslednje leto pa lahko združi prikaz brežiške grafike učencev, dijakov in društvenikov!?

 Alojz Konec, junija 2024

Dostopnost